Saff KAZDAĞLARI’nın proje danışmanlarından biri olan Ayhan Sicimoğlu, renkli kişiliği ile tanınan Türkiye’nin değerli yüzlerinden biridir. Kaz Dağları’na hayranlığıyla bilinen Sicimoğlu, bölgeyi ziyaretleri sırasında, bölgenin kültürel ve gastronomik özellikleri noktasında araştırmalarda bulunmuştur. 

İda Dağları’na aşık olduğunu vurgulayan Sicimoğlu, bu dağların, tanrıların tanrısı Zeus’un insanları izlediği yer olduğunu da ekliyor. Sicimoğlu: “Sevgili dostlar, biz tabiata aşığız ve ben inanıyorum ki bir insan bir dağa aşık olabilir. Mesela dağların kraliçesi, efsanevi adıyla Mount Ida.  Gelin şimdi Mount Ida’nın muhteşem tabiatından bahsedelim. Bu dağlarda oksijeni salan inanılmaz bir doğa örtüsü var.

Neden Kaz Dağları’nda bu güzel hava var? Oksijen olarak dünyada ikinci bölge çünkü o dağa özgü kaz dağı köknarı, meşe, zeytinlikler ve genç bir bitki örtüsü var. Ayrıca meyve ve aroma terapileri için yabani sarımsak, civan perçemi, tesbih ağacı, kuşburnu, güven yani yaban mersini, böğürtlen, gümüş yaprak gibi çok az yerde rastlayabileceğimiz bitkiler Kaz Dağları’nda mevcut. “

Ayhan Sicimoğlu Kimdir?

Gezgin, müzisyen, sunucu ve yazar olan Ayhan Sicimoğlu, sanat alanında Saff KAZDAĞLARI proje danışmanıdır. 1956 yılında İstanbul’da doğan sanatçının müzik ve sanata olan ilgisi çocuk yaşlarda başlamıştır. Sicimoğlu genç yaşlarında ise müzik hayatına atılmıştır. Latin, caz ve dünya müziği türlerinde eserler veren Sicimoğlu, aynı zamanda müzik tarihi üzerine kitaplar da yazmıştır.

“Renkli Masallar”, “Hastasıyım” ve “Kargadan Başka Kuş Tanımam” eserleriyle de tanınan sanatçı televizyon ve radyo programları da sunmuştur.

Ayhan Sicimoğlu, yurt içinde ve yurt dışında birçok konser vermiştir. Ayrıca, Türkiye’de kültür-sanat alanında birçok etkinlikte yer almıştır. Özellikle Latin müziği konusunda uzmanlaşmış olan Sicimoğlu, müzikal kariyeri boyunca birçok albüm yayınlamıştır.

Ayhan Sicimoğlu: Tabiata aşığız aslında. Ve inanıyorum ki, bir insan bir dağa aşık olabilir.
Sevgili dostlar, şöyle bir nefes alın dünya değişiyor…

TÜM VİDELORI İNCELE