Saff KAZDAĞLARI Heykeltraş ve Sanat alanında proje danışmanımız Durul Bakan, dünyanın en başarılı geri dönüşüm sanatçılarından biridir. Deniz kenarlarında ve kanyonlarda topladığı ağaç dallarıyla heykel sanatına bambaşka bir soluk getiren sanatçı, ağırlıklı olarak eserlerinde, hayvanların ve insanların anatomik gözlemlerinden yola çıkarak heykellerini yapmaktadır. Sanatçı eserleri yurt içi ve yurt dışından pek çok sanatsever tarafından ilgi görmektedir. 

Mutluluğun Peşinden Koşan Bir Hayat

Farklı sektörlerde çalışma hayatı geçirdiğini söyleyen sanatçı, bu süreçte çok mutsuz olduğunu ve hayat amacının, anlam ve mutluluğu yakalamak olduğunu iletti.

Eski iş tecrübesinde doğaya verilen zararları gören Bakan, bir heykeltraş ve her şeyden önce bir insan olarak doğaya her daim saygılı ve titiz olmamız gerektiğinin ve geri dönüşüm ile tabiata verdiğimiz zararlar noktasında farkındalık yaratmamız gerektiğinin altını çizdi.

Durul Bakan Kimdir?

Mesleki anlamda uzun bir süre Nakliyat işiyle meşgul olan Bakan, 1999 yılında bu sektörde çalışmaya başladı. Ancak yaptığı işte mutlu değildi. Bu sebeple ilk önce tırını sattı sonrasında kendini mutluluğu bulmak üzere yollara attı. Deniz kenarında uzun yürüyüşler yaptığı günlerden bir gün, ağaç dallarının ne kadar estetik ve anlamlı durduğunu fark etti. Bütün gördüğü dalları toplayan Bakan, sadece bir fikir ile bu ağaç dallarından heykel yapmaya başladı.

Yıllardır heykeltraşlık mesleğini büyük bir zevkle sürdüren sanatçının ilk çıkışı “Expo 2016 Antalya”da oldu. Geri dönüşüm sanatçısı olarak kendisine ilham veren durumun ise çocukluğunda doğa harikası olan Burdur Gölünün zaman geçtikte insan tahribatından dolayı güzelliğini yitirdiğini gördükten sonra önem kazandığını ve şu anda üzerinde titizlikle çalıştığı bir konu olduğunu aktardı.

Doğanın estetik güçlerinden çok etkilendiğini aktaran Bakan, Doğanın kendi oluşturduğu parçalarda, hiçbir kimyasal kullanmadan, çalışma esnasında da tabiata hiçbir şekilde zarar vermeden heykeller yaptığının altını çizdi.