Saff KAZDAĞLARI Glamping tasarımlarının mimarı ve proje danışmanı Kengo Kuma, dünyaca ünlü bir Japon mimar ve ana ofisi Tokyo’da bulunan ve Paris, Pekin ve Şangay’da ofisleri bulunan mimarlık firması Kengo Kuma and Associates’in kurucusudur. Kuma, geleneksel Japon mimarisini modern bina estetiğiyle bütünleştirmesiyle tanınır. Tokyo Üniversitesi’nde Profesör unvanını da taşıyan Kuma, Mimarlık Fakültesi’nde ders vermiş ve 2020 yılında emekli olmuştur. Yaptığı çalışmalarla 2016 yılında Japon Sanat Derneği tarafından verilen Praemium Imperiale Ödülü’nü ve 2018 yılında Uluslararası Mimarlık Ödülü’nü kazanmıştır. 

©Kengo Kuma and Assocites

Kuma, doğal malzeme kullanımı ve geleneksel mimari özelliklerin modern tasarımlarla birleştirilmesi gibi yaklaşımlarıyla sürdürülebilir mimarinin öncülüğünü yapıyor. Tasarımları insanlara doğayla uyumlu, konforlu bir yaşam alanı yaratma hedefini benimsiyor.

©︎ Keishin Horikoshi/SS

©︎ Martin Mischkulnig

©︎ J.C. Carbonne

Glamping Yapılar Nedir?

İlginç tasarımlara sahip glamping mimarisi, konforlu kamp anlayışının yaygınlaşmasıyla başladı. Doğa ile iç içe alanlarda bulunan bu yapılar, 21. yüzyıl turistlerinin Afrika’ya yaptıkları seyahatler sonucunda ortaya çıkmıştır.

Glamping yapıları genellikle tarihte karşımıza çıkan hükümdar çadırlarından ilham alıyor. Ordularıyla uzun yolculuklara çıkan hükümdarlar, bu yolculuklarda dinlenmek için Glamping gibi çadırlarda kalırlardı. Bu çadırların son derece gösterişli ve konforlu olduğu biliniyor.

Glamping’ler özellikle doğada kamp yapma deneyimini lüks konaklamayla harmanlamalarıyla biliniyor. Çeşitli alanlarda da kullanılan glampingler aynı zamanda gösteri mekanı, etkinlik alanı ve restoran olarak da hizmet verebilmektedir.

©NAARO

Kuma Stili

Kengo Kuma özellikle doğal malzemelerle çalışmasıyla tanınır. Yapımında ahşap, cam, taş, bambu gibi doğal malzemeler kullanılıyor. Ayrıca Japon mimarisinin geleneksel özelliklerini modern tasarımlarıyla birleştiriyor. Bu, yapılarının doğal çevreyle uyum içinde olmasını sağlıyor ve sürdürülebilir yaklaşımlı tasarımı çalışmalarına dahil ediyor.

Kuma’nın tasarımları arasında Türkiye’de Eskişehir Odunpazarı Müzesi, Tokyo’da Nezu Müzesi, İskoçya’da V&A Dundee Müzesi, Yusuhara Machino-eki, Kusatsu Kimuraya Kaplıcaları, Japonya’nın Gunma Eyaletinde bulunan bir spa tesisi, Su/Cam, Kiro-San Gözlemevi, Kitakami Kanalı Müzesi (1994), Büyük (Bambu) Duvar, Tokyo’daki Murai Masanari Sanat Müzesi, Nagazaki Valiliği Sanat Müzesi. Ayrıca Tokyo’daki Ulusal Stadyum gibi büyük projelerde de yer alıyor. Stadyum 2020 Tokyo Olimpiyatları’nın mekanı olarak da tanınıyor.

Kengo Kuma mimarlık dünyasında birçok ödül kazandı. Bunlar arasında Japonya Mimarlık Derneği Ödülü ve Kraliyet İngiliz Mimarlar Enstitüsü (RIBA) Altın Madalyası da yer alıyor.

Başarılı Mimar Kengo Kuma Kimdir?

Kengo Kuma, geleneksel Japon mimari unsurlarını modern malzeme ve teknolojilerle bütünleştiren yenilikçi ve sürdürülebilir tasarımlarıyla tanınan, dünyaca ünlü bir Japon mimardır. Kuma, 1954 yılında Japonya’nın Yokohama şehrinde doğdu.

1979 yılında Tokyo Üniversitesi’nde mimarlık eğitimini tamamladıktan sonra 1987 yılında doktorasını tamamladı. 1990 yılında Kengo Kuma and Associates mimarlık firmasını kurdu. Kuma ayrıca Japonya ve Amerika’da misafir öğretmen olarak eğitimler verdi.