Alanında başarılı birbirinden değerli uzmanlar ile çalışılan Saff KAZDAĞLARI projesi başta olmak üzere tüm EKMAS Yatırımlarında yeni bir ismin daha danışmanlığı için imzalar atıldı. Deprem Uzmanı, Yüksek Mimar ve İnşaat Mühendisi uzmanlık alanlarına sahip, uluslararası camiada ün yapmış Yoshinori Moriwaki’nin, EKMAS Yatırımlarında değerli görüşlerine başvurulacak.  

EKMAS Yatırımlarında zemin etüt raporlarının incelenmesi, bölgeyle ilgili detaylı araştırmaların yapılması, risk azaltma yöntemlerinin geliştirilmesi ve olası deprem öncesi ve sonrasında nasıl koruma yapılacağına dair danışmanlık verecek olan Moriwaki, böyle bir organizasyonun içinde bulunduğundan dolayı mutluluk duyduğunu ifade etti. Türkiye’de özellikle Kaz Dağları’nı ve Safranbolu’yu çok sevdiğini belirten Moriwaki sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye gerçekten çok güzel. Kaz Dağları gibi muhteşem doğa harikalarına sahip. Bu bölge için yapılacak projelerin doğa yapısına entegre edilerek oluşturulması büyük önem taşımaktadır.” 

 

EKMAS Yatırımları kapsamında projelerin yapımı ve yürütülmesi, doğru tekniklerle inşa ettirilmesi, çevre düzenlemesi, mimari yapılarında fikir ve görüşlerinin belirtilmesi ayrıca şantiyelerde iş sağlığı ve güvenliği konuları, Uzman Yoshinori Moriwaki’nin danışmanlığı altında yürütülecektir.

Yenilikçi bakış açısı ve vizyoner uygulamalarıyla EKMAS Yatırım, dünya standartlarında geliştirdikleri projelerinde değerli danışmanları ve profesyonel ekibi ile çalışmalar yürütmeye devam etmektedir.

Yoshinori Moriwaki Kimdir?

1958 yılında Japonya’da doğan Mariwaki yüksek mimar ve inşaat mühendisidir. Moriwaki’nin Türkiye macerası ise 1999 yılında ülkemizin yaşadığı acı deprem olayından sonra başlıyor. Deprem dolayısıyla 1 aylığına gelen Moriwaki, o tarihten beri Türkiye’de yaşamaktadır.

Yoshinori Moriwaki, Malezya’daki Petronas İkiz Kulelerinin ve Japonya’nın en uzun asma köprüsü AKASHI inşaatını yapan Hazama Ando Corporation şirketinin İstanbul Şubesi Genel Müdürü ve Japonya Yurtdışı İnşaat Şirketleri Derneği Türkiye Şubesi Genel Sekreteridir. Ayrıca Türkiye’de pek çok kez seminer veren Moriwaki, deprem konusunda çocukları, halkı, toplumda yer alan her bireyi deprem farkındalığına karşı eğitim vermenin öneminin altını çiziyor.

 

Japonya’da deprem bölgesi SENDAI’da 13 yıl görev yapmış olan Moriwaki, Japonya Yurtdışı İnşaat Şirketleri Derneği adına İstanbul’da Marmaray ve İzmit Körfezi Geçiş Köprüsü projelerindeki denetim görevlerini üstlenmiştir. 1990 yılında Swiss Otel Projesi, YKK Fermuar Fabrikası, Çerkezköy-Honda Otomobil Fabrikası, Şekerpınar-Toyota Fabrikası, Adapazarı-Toyota Acil Yardım Hastanesi gibi büyük projelerde imzası bulunmaktadır. Moriwaki, Japon Otomotiv sektörünün Türkiye’de yapmış olduğu yatırımlarda görev almıştır.

Moriwaki’den Türk Milletine Teşekkür

AA’ya verdiği röportajda Türk milletine her daim minnettar olduğunu ifade eden Moriwaki, bu şükranlarının sebebini şöyle açıklıyor: “1890 yılında Japonya’da kayalıklara çarpan Türk gemisinden hayatta kalanları Japonlar kurtardı. 1985 yılında İran-Irak savaşında ise Tahran’da havalimanında mahsur kalan 215 Japon’a siz uçağınızı vererek onları kurtardınız. İlk başta bunun nedenini anlamamıştık sonra 1890’da yapılan iyiliğin karşılığında sizin de böyle bir iyilik yaptığınızı anladık. Bunun için bir Japon olarak, Türk insanına çok teşekkür ediyorum.”