SAFF KAZDAĞLARI

İda Dağları… 

Şifalı Topraklar…

Ormanın ve denizin birlikte dans ettiği kadim gelenekleri ve zengin ekolojik yaşamı bir çatı altında toplayan kutsal topraklar…

Kaz Dağlarında yaşamak sağlıklı bir yaşama bir nefes uzaklıktadır.

Türkiye’nin Çanakkale ve Balıkesir şehirlerinde bulunan ve vatanın akciğerleri olarak da anılan Kaz Dağları bütün görkemiyle, içerisinde barındırdığı zengin ekosistemleri ile ve binlerce yıl öncesine dayanan efsaneleriyle antik Troas’ta uzanmaktadır. 

Kaz Dağları öylesine görkemlidir ki Tanrıların Tanrısı Zeus Olympos Dağı’ndan sonra en kutsal yer olarak kabul etmiştir. Tanrıların insanları İda Dağının zirvesinde izledikleri pek çok mitolojik anlatılarda geçer. Kaz Dağları, meşhur Truva Savaşı’na neden olan güzellik yarışması ile de tarihin tozlu sayfalarında yer bulmuştur.

Kaz Dağlarını evi olarak mesken edinmiş yerel halklar arasında da efsaneler oluşmuştur. Güzel ve yalnız sarıkız ve imkansız aşk dendiği zaman akla gelen Hasan Boğuldu bu kadim topraklarda yaşamıştır. 

Türklerin Orta Asya’dan göç edip bu topraklara gelmesiyle şaman adet ve göreneklerini günümüzde dahi yaşatmaları sebebiyle Şaman Köyü olarak da anılan Tahtakuşlar Köyü UNESCO ödülüne layık görülmüştür.

Kaz Dağlarının eteklerinde kurulan köylerde bulunan Etnografya ve Zeytinyağı Fabrikası Müzesi, tarihe yolculuk yapmak isteyenlerin uğrak rotalarından biri olmaktadır.

Mıhlı Çayının bereketi toprağa öylesine yansımıştır ki gökyüzü artık ağaçların dallarından oluşur.

Uygarlıkların, mitolojinin, geleneklerin ve zengin kültürlerin hala hayat bulduğu Kaz Dağları, dört mevsim turistlerin ve meraklıların gelip gördüğü cennetten bir parçadır.

101 familyaya ait 800 civarında bitki türü bulunan Kaz Dağlarında 29 bitki taksonu Kaz Dağı milli parkında bulunan endemiklerdendir. Muhteşem bir uyum ile ekolojik yaşamın hayat bulduğu Kaz Dağları pek çok hayvan ve bitki türüne ev sahipliği yapmaktadır.

SAF KAZDAĞLARI'NA DAİR BİLGİLER

Saff Kazdağları’nda büyülü manzaralar çizmek için hafif eğimli toprak yapısından ilham alındı.

Kaz Dağlarının doğasından, tarihi ve kültürel yapısından ilham alınarak projenin sosyal alanları tasarlandı. 

Dalından koparılan doğal ürünlere her an ulaşabileceğiniz Köy Ürünleri Merkezi, Local Shop, yöreye has ve sadece bu topraklara özel Endemik Bitkiler Merkezi, Endemik Otlar Turu ve Tohum Deposu projeye eklendi. Ayı, Kanlıca ve daha pek çok mantar türlerine erişebileceğiniz Mantar Toplama Gezileri, son hasadı yerel sakinlerle kaldırabileceğiniz Bağbozumu Gezisi, Kaz Dağlarının doğal yaşamından ilham alınan Eko Çiftlikler ve Kaz Dağlarının lezzetini damağınızda hissedebileceğiniz Ekolojik Restoranlar, Zeytinyağlı Y. Durağı, Yörük Pazarı Yemekleri, Dünyadan Lezzetler ve Şarap Tadım Merkezi, Antik Uygarlıklardan miras kalan Zeytin İşliği Merkezi Kaz Dağlarının ruhunu modern yaşam felsefesiyle harmanlayarak bir stil oluşturmaktadır. 

Kaz Dağlarında yaşamın günlük periyodunu ve insanlığa armağan edilmiş verimli toprak mahsullerini sanatla birleştirmek için Ritim ve Sanat Atölyesi, Beden ve Es Atölyesi, sosyal ve kültürel etkinler için meydanlar ve Kaz Dağları Yeni Yaşam Köyünün tüm ayrıcalıklarından yararlanmak isteyen ziyaretçiler için butik bir otel hizmete açılacaktır.

Günlük aktiviteler için Bisiklet Tamir Noktası, Paylaşımlı Araç Noktası, Ormaniçi Dinlenme Noktaları, Açık Spor Alanı, Köy Bakkalı, Vegan Restoran ve Toplanma Alanı Kaz Dağlarının yeni sakinleri için oluşturuldu.