Kaz Dağları’nın ruhuyla

ŞİFALANMAYA NE DERSİNİZ?

Yeşilin ve mavinin ahenkle dans ettiği bu topraklarda vücudunuzu ve ruhunuzu şifalandırmak bir nefes uzaklıkta. Tüm görkemiyle uzanan Kaz Dağları’nın muhteşem lokasyonu, Kaz Dağları’na huzur bulup şifalanmaya gelenlerin yeridir. 

Saff KAZDAĞLARI, Tanrıların Dağı olarak da bilinen Antik Troas bölgesinin tüm doğa harikalarını ve kültürel zenginliklerini içinde barındırır. İnsan sağlığı üzerine faydalarında tartışmasız tüm uzmanların hemfikir olduğu konu, bu toprakların şifa fışkırdığıdır. 

Şifa Fışkıran Topraklar, Kaz Dağları

Kaz Dağları’nın etrafı temiz ve oksijen açısından zengin bir hava ile çevrilidir. Bu, zihinsel ve fiziksel sağlık için son derece faydalıdır. Temiz hava solunum yolu hastalıklarına yol açabilecek durumları önler ve akciğer fonksiyonlarını iyileştirir. 

Aynı zamanda, temiz hava stresi azaltır ve vücuda bol miktarda serotonin hormonunun salgılanmasında yardımcı olur.

Bölgede organik doğal besin üreticiliğinin yaygın olması sebebiyle meyve ve sebzelerin ayrıca bölgede ünlü olan yenilebilir, lezzetli mantar türlerinin bolluğu ile en leziz ve en sağlıklı ürünleri tüketebilirsiniz.

Kaz Dağları’nda çok sayıda termal kaynak bulunmaktadır. Sadece en gezginlerin bildiği bu termal kaynaklar yoğun kalabalık barındırmadığından dolayı özel alanın oluşmasını sağlar. Bu termal kaynak suları, romatizmal hastalıklar, eklem ağrıları, cilt problemleri, sinir sistemi rahatsızlıkları ve çeşitli diğer sağlık sorunları için tedavi edici özelliklere sahiptir. Kaz Dağları’ndan gelen şifalı sular eklemlerin ve kasların dinlenmesine de yardımcı olur. 

Bol oksijenli havayı soluyup, vitamin açısından zengin besinleri yedikten sonra sıklıkla yaşanan halsizlik gibi şikayetlerden eser kalmaz. Buranın yerli halkı malum, peki bir süreliğine giden misafirler burada nasıl bir değişim yaşar dersiniz?

Aydınlık bir zihin ve iç içine sığmayan enerji ile Kaz Dağları’nın doğasında Orman Banyosu yaparak, sadece havayı soluyup, gözlerini öylesine etrafa değdirerek, kuş sesleri eşliğinde güzel yürüyüşler yapmak… Kaz Dağları ruhu şifalandıran kadim bir güce sahip. 

Bu yürüyüşler, kalp ve dolaşım sistemi sağlığına üzerine iyileştirici etkilere sahiptir. 

Doğanın içinde zaman geçirmek, insanların zihinlerini rahatlatır ve stresten arındırır. Bu da, daha iyi bir ruh sağlığına ve daha iyi bir yaşam kalitesine katkıda bulunur.

Doğada bulunmak kadar ahşap yapıların da içerisinde bulunmanın fiziksel, zihinsel ve duygusal sağlığımız üzerine olumlu etkileri olduğunu biliyor muydunuz?

Saff KAZDAĞLARI’nın mimari tasarımlarında kullanılan ahşabın insan sağlığı üzerine etkileri saymakla bitmez. Kaz Dağlarının yaşam stiline uygun ahşap felsefesini hayata geçirmek ve sürdürmek için yapı malzemesi olarak ahşap mimari kullanıldı.

Ahşap yüzeyler, toz ve diğer hava kirliliği partiküllerini hapseder ve böylece havadaki kirlilik seviyesini düşürür.

Aalto Üniversitesi ahşap teknolojileri profesörü Mark Hughes, Finli öğretilerin felsefesiyle inşa edilen ve sıkça tercih edilen ahşap yapıların insan sağlığı üzerine olumlu etkilerine vurgu yapıyor.

Hughes: “Ahşap, havadaki nemi emer ve kuruduğunda geri bırakır. Bu sebeple ahşabın iç iklimlendirmeyi dengeleme özelliği vardır.”

Tokyo yakınlarında kurulan dünyanın ilk ahşap hastanesinde çalışan Dr. Takahiro Meada, ahşap yapıların insan sağlığı üzerine önemini, ahşabın, havada bulunan nemin dengeli dağılımına olanak sağladığı ayrıca bu yapıların depreme dayanıklı olduğu şeklinde açıklıyor 

Ahşap yapıların içinde, havayı soluduğumuz, dokunduğumuz ve bulunduğumuz zaman stres seviyemizde önemli ölçüde azalma görülüyor. Böylesi doğal bir ortam, insanlar için rahat ve huzurlu bir alana imkan sağlıyor. 

Her biri alanında uzman isimlerden Kaz Dağları’nın sağlığa faydalarını dinleyelim. 

TÜM VİDEOLARI İNCELEYİN